Свет
30. November 2023 - 18:36

Обвинителот на МКС, Кан во Израел ќе се сретне со преживеаните од нападот на 7 октомври и семејствата на жртвите

Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд, Карим Кан престојува во посета на Израел „на барање и покана на преживеаните и семејствата на жртвите од нападите на 7 октомври“, се вели во твитот на судот.

Кан, како што се наведува, ќе го посети и Рамалах, за да се сретне со високи палестински претставници.

„Посетата, иако не е од истражна природа, претставува важна можност да се изрази сочувство за сите жртви и да се вклучи во дијалогот“, велат од судот