Македонија
27. November 2019 - 10:58

Обвинетата за убиството на Пино негира дека е виновна

22 годишната Ангела Ѓорѓиевска на почетокот на судењето за убиството на Пинета Секондо-Пино, рече дека не се чувствува виновна за кривичното дело бидејќи ништо од тоа што е наведено во обвинението не го сторила.

Освен Ѓорѓиева, за убиството на Пино е обвинет и 27 годишниот Фуркан Али, но тој е во бегство.

26 годишниот Пинета (Пино) Секондо беше исчезнат од декември лани, а случајот во полиција беше пријавен од неговата мајка. Потрагата по Пино траеше повеќе од пет месеци, се до 29 април годинава, кога непознат граѓанин во полиција пријави дека во атарот на скопското село Љуботен е пронајден човечки скелет покриен со камења за кој се утврди дека станува збор за исчезнатиот Пино. Два дена подоцна, на 31 мај, МВР до Основното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Али Фуркан(27) и Ангела Ѓорѓиевска (22), двајцата од Скопје, за сторено кривично дело „убиство“ сомневајќи дека тие се виновни за смртта на Пино.

 

Зоран Јаневски