Ф1
11. May 2019 - 19:50

Нова пол позиција за Ботас

Возачот на Мерцедес Валтери Ботас оствари најдобро време на денешните квалификации со што ќе стартува од пол-позиција на утрешната трка за ГН на Шпанија  на патеката Каталуња во Барселона.

                Ова е трета пол позиција за Финецот во серија со што го помести светскиот првак Хамилтон на второто стартно место. Следуваат  Фетел, Ферстапен и Леклер.