Свет
22. April 2016 - 13:41

НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Бомбаш-самоубиец се разнесе во џамија, најмалку 9 лица загинаа!

Најмалце 9 луѓе загинале, а 25 се повредени кога бомбаш-самоубиев активирал експлозив во шиитска џамија во југозападниот дел на Багдад, пренесува Ројтерс. 
 
Нападот се случл после денешната молитва, кога бомбашот го активирал елекот во главниот град на Ирак.
 
Се уште никој не ја презеде одговорноста за нападот, иако се сомнева дека е дело на Исламската држава.