Балкан
15. October 2016 - 13:41

Нов силен земјотрес на Балканот

 
Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул.
 
Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер. Почувствуван бил и во населбите во регионот на Мармара и западното црноморие.
 
Епицентарот на потресот бил во Црно Море, во регионот на Ерегли , во областа Зонгулдаг.
 
Засега нема податоци за оштетувања и жртви