Свет
17. July 2017 - 12:36

Нов неславен рекорд во Авганистан

 Во првата половина од 2017 година во Авганистан загинаа 1.662 лица, а над 3.500 се ранети, соопштија денеска Обединетите нации.

Тоа е нов неславен рекорд на жртви во Авганистан.

Најголем број цивили загинале при напади на антивладините сили, вклучително и талибанците и Исламска држава, при што секој петти цивил загинал во Кабул.