Кошарка
1. December 2019 - 9:59

Незапирливиот Џејмс Харден постигна 60 поени за три четвртини

Хјустон рокетс ги разби Атланта хокс со 158:111 во еден од трите натпревари во НБА лигата кои се играа рано утрово, а јунак на средбата беше незапирливиот Џејмс Харден, кој постигна 60 поени за само 31 минути игра.

Харден воопшто не влезе во игра во последната четвртина, но и за само три квартали успеа да направи шутерско шоу во „Тојота центарот“. Тој по четврти пат во кариерата постигнува 60 или повеќе поени, со што се изедначи со Мајкл Џордан. Повеќе „60-ки“ од нив имаат само Вилт Чемберлен и Коби Брајант.

Оваа игра на Харден е невидена досега, бидејќи имаше само 24 шута од поле, а досега кога еден играч дал над 60 поени, најмалку што имаше шутирано беа 26 обиди за два или три поени.