Свет
1. December 2023 - 10:08

Нетанјаху тврди дека Хамас не се согласил да ослободи други заложници


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека исламистичкото движење Хамас не се согласило да ослободи дополнителни заложници, со што ги прекршил условите на прекинот на огнот.

„Хамас не ги ослободи сите жени заложници како што беше договорено и исто така лансираше ракети кон Израел“, соопшти неговата канцеларија, пренесува Скај њуз.

„Со обновувањето на борбите нагласуваме: израелската влада е посветена на постигнување на целите на војната – да ги ослободи нашите заложници, да го елиминира Хамас и да се осигура дека Газа никогаш нема да претставува закана за жителите на Израел“, се вели во соопштението од кабинетот на Нетанјаху.