Фудбал
2. July 2016 - 15:31

Нејмар останува во Барселона

Фудбалерот на Барселона, Нејмар, го продолжи договорот до 2021 година, објави каталонскиот клуб на својата интернет страница.
 
Барселона со новиот договор кој му го понуди на Бразилецот стави крај на сите шпекулации дека тој ќе замине од „Ноу Камп“.
 
Во новиот договор откупната клаузула во првата сезона изнесува 200 милиони евра, во втората 225, а во последните три, неверојатни 250 милиони евра.
 
Нејмар од Сантос во 2013 пристигна во Барселона, со која освои осум трофеи, а на 141 натпревар има постигнато 85 голови.