Македонија
8. јуни 2016 - 9:09

Не чекаат многу пресврти со времето - Погледнете какво ќе биде до крајот на месецот

Времето денеска претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд со ретки грмежи во јужните делови на земјава.
 
Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната од 20 до 26 степена.
 
УВ-индексот ќе изнесува 7.
 
Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе се искачи до 26 степени.
 
Во четврток и петок времето ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер на повеќе места, особено во западните делови од земјата.
 
За време на викендот ќе биде претежно стабилно и потопло, а максималните дневни температури во јужните делови од земјата ќе го надминуваат 30-иот степен. 
 
Еве какво време ќе се задржи во текот на месецов...