Кошарка
6. November 2015 - 9:34

НБА: Оклахома загуби од Чикаго

Дерик Роуз им одговори на критичарите кои прогнозираат дека тој ќе го напушти тимот и со 29 поени го предводеше Чикаго до победата над Оклахома 104:98.
 
Дерик Роуз во последните три ипол минути постигна десет поени и го спречи пресвртот на Оклахома. Плејмејкерот натпреварот го заврши со 29 поени (12/25 од поле), пет скока и седум асистенции. Двоцифрен број поени кај Булси постигнаа уште Џими Батлер 20 и Пау Гасол 11 на кои приодаде и 10 скокови.
 
Кевин Дурент беше најефикасен кај Оклахома со 33 поени, додека Расел Вестбрук имаше учинок од 20 поени, осум скокови и 10 асистенции. 
 
Портланд славеше над Мемфис 115:96, благодарение на Демијан Лилард кој уфрли 27 поени, од кои 14 во третата четвртина кога беше решен победникот. Покрај Лилард, во третата победа во низа кај Портланд се истакна и Меколум со 20 поени, четири скокови и пет асистенции.
 
Двејн Вејд постигна 25 поени, влучувајчи и тројка од половина терен на крајот на првото полувреме и беше најзаслужен за победата на Мајами во Минесота (94:86).
 
Шарлот, во Далас, ја забележа втората последовна победа. Ал Џеферсон постигна 31 поен во триумфот на Шарлот од 108:94.
 
Густонска победа, во Денвер, забележаа и кошаркарите на Јута. Гордон Хејвард постигна 20 поени (7/13 шут од поле), за третиот триумф на Јута во петтиот сезонски натпревар.