Кошарка
27. December 2018 - 11:58

НБА: Нова победа за Дончиќ и Далас

Лука Дончиќ уште еднаш ги воодушеви Американците со својата игра. Првиот кандидат за руки на сезоната го предводеше Далас до драматичната победа над Њу Орлеанс 122:119. На Словенецот му недостигаше еден скок за да го забележи првиот трипл-дабл во кариерата.

Дончиќ против „пеликаните“ забележа 21 поен, девет скока и 10 асистенции. Тој ги погоди клучните слободни фрлања на 30 секунди до крајот на мечот и му помогна на тимот да стави крај на серијата од шест порази.

Трет пат на последните пет натпревари Дончиќ има статистика што во руки сезоната ја имал само Леброн Џејмс.

„Тоа е неверојатно. Леброн е мојот идол, неверојатно е што ме споредуваат со него“, рекол Дончиќ.