Кошарка
27. May 2022 - 9:50

НБА: Голден Стејт прв финалист

Кошаркарите на Голден Стејт се пласираа во финалето во плејофот во НБА лигата, откако во петтиот натпревар во завршницата на Истокот го совлада Далас со 120:110 за конечни 4:1 во конференциската финална серија.

За „вориорси“ тоа ќе биде шесто финале во последните осум сезони. Нивни ривал за шампионскиот прстен ќе биде подобриот од западното финале меѓу Бостон и Мајами. „Селтикси“ водат со 3:2 во серијата.