Кошарка
27. November 2021 - 10:07

НБА: Драматична победа на Сакраменто во ЛА

Сакраменто Кингс, во Лос Анџелес, по три продлженија ги победија Лејкерси со 141:137.
 
Кинг, со новиот тренер Алвин Џентри го одиграа најдобриот меч во досегашниот дел од сезоната. Два пати успеаја да изборат продолженија, на крајот од регуларниот дел со поените на Диерон Фокс, а на крајот од првото продолженије со кошот на Бади Хилд. Во второто продолжение егал на крајот донесе Леброн Џејмс со тројка.
 
Во третото продолжение, Кинг ја испуштија предноста од седум поени, Вестбрук успеа да израмни, а Хилд од линијата за слободни потоа го реши победникот.
 
Фокс со 34 и Хилд со 25 поени ги предвидеа Кингс до победата. Лејкерси имаа четворица играчи со 20 и повеќе поени. Џејмс постигна 30 поени, Вестбрук запиша трипл-дабл со 29 поени, 10 скока и 11 асистенции, Дејвис уфрли 23, а Монк 20 поени.