Кошарка
12. February 2020 - 10:49

НБА: Блесок на Зајон во дресот на Њу Орлеанс

Њу Орлеанс со рекодот на кариерата на Зајон Вилијамсон ги победија Портланд, Џејмс Харден постигна 42 поени против Бостон, а Филаделфија го добија дербито со Лос Анџелес Клиперс.
 
Њу Орлеанс Пеликанс ги декласираа Портланд Трејлблејзерс со 138:117 и сега се наоѓаат на четири победи од местата што водат во разигрувањето. Пеликанс го забележаат третиот триумф на последните четири натпревари.
 
Мечот го обележа првиот пик од драфтот Зајон Вилијамсон кој постигна рекордни во кариерата 31 поен. Младиот играч доби поддршка од Џеј Џеј Редик (20 поени), Џош Харт (17 поени).
 
Филалделфија успеа да го добие дербито со ЛА Клиперс 110:103. Ова беше трета победа на последните три натпревари за Филалдлефија, додека Клиперс на последните три меча имаат само една победа.
 
Филалделфија ја предводеа Камерунецот Џоел Ембид (26 поени и девет скока) и Австралиецот Бен Симонс (26 поени, 12 скока и 10 асистенции).
 
Кај Клиперс се истакна само Каваи Ленард (30 поени), додека целосно потфрли Пол Џорџ (11 поени, 12 скока).
 
Џејмс Харден не дозволи Бостон Селтикс да слават победа над Хјустон. Рокетс славеа со 116:105. Хјуатон го предводеа Џејмс Харден и Расел Вестбрук. Овие двајца се првите играчи во историјата на Хјусотн што на еден меч постигнал 35+ поени.
 
Харден заврши на крајот со 42 поени, осум скока и седум асистенции, додека Вестбрук забележа 36 поени, 10 скока и пет асистенции.
 
На спротивната страна Гордон Хејворд реализра 20, а Џејлен Браун 19 поени.