Македонија
8. March 2016 - 8:35

Најмногу дожд во Скопје и во Крушево

Најмногу дожд, 26 литри на метар квадратен, во изминатото деноноќие наврна во Скопје и во Крушево, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Лазарополе се регистрирани 24 литри, Тетово 23, Мврово 22, Пожаране 21, по 20 литри во  Куманово, Крива Паланка, Гевгелија и Дебар, 19 во Ѓуруште и Пожар....

Времето денеска ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе дува слаб претежно северозападен ветер. Температурата ќе биде во интервал од 12 до 19 степени целзиусови.

Во Скопје малку до умерено облачно со сончеви периоди, а попладне со зголемена облачност. Температурата до 15 степени.

Утре преку денот ќе зголемена облачност со повремен дожд од крајот на денот. Врнежите ќе продолжат и преку ноќта кон четврток. Во четврток облачно со повремени врнежи од дожд. Врнежите ќе траат и во петок претпладне. До крајот на работната недела не се предвидуваат негативни утрински температури.