Свет
2. August 2020 - 14:55

Најмалку шестмина загинати во поплавите во Јужна Кореја

Во поплавите и свлечиштата предизвикани од обилните дождови за време на викендот во Јужна Кореја загинаа шест лица, а седуммина се водат како исчезнати.

Надојдената вода предизвикала најголема штета во главниот град на Јужна Кореја, Сеул и во централните области на земјата.

Дождот покренал одрони во десетина места, поплави станбени квартови, при што 360 луѓе останаа без домови, а повредени се шестмина.

Според метеоролизите дожд ќе врне до утре наутро.