Свет
25. February 2017 - 10:31

Најмалку 42 загинати во два бомбашки напади врз силите за безбедност во сирискиот град Хомс

При два бомбашки напади извршени од бомбаши-самоубијци во штабот на владините безбедносни сили во градот Хомс во централна Сирија убиени се најмалку 42 лица, а десетици се повредени, јави сириската државна телевизија. 

- Во зградата во центарот на третиот по големина град во земјата се наоѓаат канцелариите на службата за државна безбедност и на военото разузнавање на режимот на Башар ал Асад, изјави Рами Абдел Рахман, директорот на Сириската опсерваторија за човекови права.

Рахман наведе дека во нападот учествувале најмалку шест лица. 

Освен експлозиите се слушало и пукање, а при нападите бил убиен и висок офицер. 

Засега не е јасно дали напаѓачите се припадници на Исламската држава.