Македонија
27. September 2023 - 15:37

Набавувал хероин кој со брза пошта му бил доставуван во затвор па го препродавал

СВР Штип поднесе кривична пријава против М.Ш.(26) од с.Лабуништа, струшко, поради постоење основи на сомнение за стоПри контрола на затворските службеници хероинот бил пронајден и одземенрено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори.

-Пријавениот, кој се наоѓал на издржување на казна во КПУ Затвор Штип, организирал и набавил хероин, кој во пакет со други продукти му бил доставен преку брза пошта во затворот, со намера да го продава.

При контрола на затворските службеници хероинот бил пронајден и одземен