Свет
22. April 2019 - 8:49

На Шри Ланка уапсени 13 осомничени лица за нападите

Полицијата уапси 13 луѓе под сомнение дека се поврзани со вчерашните терористички напади на Шри Ланка, изјави синоќа министерот за одбрана Руван Вијеварден.

Тој додаде дека при самоубиствените напади врз цркви и хотели загинаа над 200 луѓе, а стотина беа повредени.

Се уште никој не презеде одговорност за нападите.

Премиерот на Шри Ланка, Ранил Викремешинг наведе дека нападите би можеле да предизвикаат нестабилност во земјата. Тој истакна дека Владата ќе ги искористи сите можни овластувања да дејствува против одговорните за нападите.

Надбискупот на Шри Ланка, кардинал Малком Ранџит побара од Владата „без милост“ да ги казни одговорните за нападите, додавајќи оти „само животните можат вака да се однесуваат“.

Вчерашниот напад на Шри Ланка беше најголем уште од 26-годишната граѓанска војна, кога бунтовничката група Тамилски тигри извршуваше голем број бомбашки напади за независна тамилска држава во северниот дел на Шри Ланка.