Кошарка
19. May 2017 - 22:42

МЗТ поведе со 2-1 во финалето против Соколи

МЗТ Скопје Аеродром ја забележа втората победа против Карпош Соколи во финалето на плејофот.
 
Аеродромци пред својата публика ги совладаа „Соколите“ со 86-80 со што поведоа со 2-1 во финалната серија која се игра до три добиени натпревраи.
 
 
Ксавиер Темс со 22 поена беше нејефикасен кај домаќините за кои Шарлон Клоф постигна 21, а Ѓорѓе Дреновац 20, додека кај Карпош Соколи најефикасни беа Кендрик Пери со 24 поени и Доминик Мавра со 20.
 
Следниот натпревар се игра на во недела во СЦ „Борис Трајковски“, доколку МЗТ Скопје победи ќе ја одбрани шампионската титула, во спротивно мајсторката би се играла во „Јане Сандански“ два дена подоцна.