Кошарка
13. јуни 2019 - 23:20

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совлада Работнички со 85-78 (46-54) и по 3-0 во победи во финалната плејоф серија ја освои титулата во домашното кошаркарско првенство.

За „металците“ ова е седма титула во историјата, откако претходните шест ги освои во периодот меѓу 2012 и 2017 година.

Иако на полувреме губеа со осум разлика, избраниците на Ѓорѓи Кочов успеаја да одиграат одлична трета четвртина во СЦ „Јане Сандански“, која ја добија со 22-9, а во последната веќе целосно го скршија отпорот на тимот од „Градски парк“ и заслужено ја освоија титулата.

Иванов со 23 поени беше најдобар во победничкиот тим, а помош доби и од Медфорд со 16 поени. Костов и Чековски со 17 поени беа најпрецизни кај „црвено-белите“.