Македонија
15. May 2024 - 21:13

МВР: Екстрадиран Љупчо Палевски, пренесен е во КПУ Затвор Скопје

- Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека денеска (15.05.2024) полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР во соработка со турската полиција го завршија процесот на екстрадиција од Република Турција на Љупчо Палевски (59) од Скопје, за кого беше распишана меѓународна потерница за истрага за кривични дела „грабнување" и "убиство“ по издадена наредба XV KO бр 3047/23 од Основното јавно обвинителство Скопје, стои во соопштението кое тукушто беше испратено од страна на МВР.

Од министерството додаваат дека лицето е пренесено во КПУ Затвор Скопје.