Спорт плус
12. November 2017 - 18:08

МОТО ГП: Нов трофеј за Маркез

Иако не успеа да триумфира на домашен терен во Шпанија, Марк Маркез сепак ја завери новата шампионска титула во класата ГП.  Возачот на Хонда  не сакаше многу да ризикува и на крајот го освои третото место што му донесе огромна радост и четврта титула.  Триумфираше Дани Педроза пред Јохан Зарко додека главниот конкурент на Маркез Андреа Довициозо излета од патеката на 6 круга пред крајот со што завршија сите неизвесности во првенството.