Тенис
13. August 2017 - 10:57

Монтреал:Финале Федерер-Зверев

Роџер Федерер ја продолжи сезоната од сништата откако се пласира во финалето на Мастерсот во Монтреал. Швајцарецот за титулата ќе се бори против Александар Зверев.

Федерер во полуфиналето, во Монтреал, го порази Робин Хасе во два сета (6:3, 7:6). Федерер оваа сезона сеуште нема загубено меч на турниртите од Мастерс и Грен слем серијата.

Швајцарецот од почетокот на годината победи на Мастерс турнирите во Мајами и Индијан Велс, а ги освои и Грен слем титулите во Австралија и на Вимблдон.

Противник на Федерер во финалето ќе му биде Александар Зверев, кој во полуфиналето го победи Денис Шаповалов со 6:4, 7:5. Шаповалов во претходните рунди ги совлада Дел Потро и Надал.

Финалето во Монтреал се игра вечерва од 22 часот.