Свет
17. October 2016 - 11:13

Могерини: ЕУ не планира нови санкции против Русија поради Сирија

Европската унија не размислува за воведување нови санкции кон Русија поради Сирија, изјави денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини.

Таа прецизира дека ниту една земја членка не предложила казнени мерки против Москва, поради нејзината поддршка на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад и бомбардирањето на северниот сириски град Алепо.

- ЕУ сепак може да вклучи уште Сиријци, обвинети за кршеање на човековите права и за воени злосторства на листата за санкционирање, додаде Могерини. 

Таа ова го изјави во Луксембург пред почетокот на средбата на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ. 

Претходно западни медиуми, повикувајќи се на дипломатски извори, јавија дека Велика Британија, Франција и Германија ќе се обидат да ја убедат денеска ЕУ да ја осуди руската воздушна кампања во Сирија и да воведе уште санкции против режимот на Асад.