Балкан
13. October 2021 - 19:46

Мирно но тензично на Косово, Вучиќ им ветува на Србите дека ќе ја добијат битката

По денешните инциднти на северот на Косово, претседателот Вучиќ на средба со Србите побара граѓаните да го почитуваат мирот и договорите, АЛбанците да не се обидуваат да ги стават Србите во ред со сила надевајќи се на странска поддршка, а НАТО да си ја заврши својата работа.

И српскиот претседатеч на параламентот, Ивица Дачиќ со слина порака до меѓународната заедница.

Инцидентите во Косовска Митровица започнаа отккао косовските власти спровеле алција за спрчување шверц на стока, а за властите во Белград ова е луда политика на косовскиот премиер. По инцидентите во кои има и повредени, членови на српската Влада и армијата во рашка се сретнаа со Србите од Косово.

Епилогот од денешните настани на северот на Косово е еден потешко ранет и десетици повредени и осуммина приведени.