Фудбал
24. јуни 2017 - 9:59

Милевски: Односот на моите фудбалери е тоа што најмногу ми се допаѓа

Со натпреварот против Португалија, кои нашите фудбалери до 21 година го завршија циклусот на натпревари во оваа возрасна категорија. Ова беше прва македонска репрезентација која избори учество и настпуваше на едно Европско првенство. Шампионатот избраниците на селекторот Благоја Милевски го завршија со едно реми (2:2 со Србија) и два пораза (0:5 Шпанија и 2:4 Португалија).
- Голема благодарност за секој од фудбалерите. Тие покажаа како треба да се игра за својата земја. Македонија на ова Европско првенство дојде со намера да се надигрува со секој противник без разлика на името. И на последниот дуел бевме конкурентни. Брзо го загубивме Радески и моравме да менуваме. Односот на моите фудбалери е тоа што најмногу ми се допаѓа. Честитки за Португалија за победата, изјави Милевски.
Македонија шампионатот ќе го заврши пласирана од 10 – 12.место.