Македонија
2. јуни 2018 - 21:54

Мицкоски: Предвремени избори заедно со претседателските

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од вечерашниот митинг пред Владата на Република Македонија побара одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските. 

Тој побара еднаков терен за сите политички партии, претседател на ДИК на предлог на опозицијата, формирање техничка Влада на 100 дена пред предвремените парламентарни избори, исто како што беше во 2016-тата кога, како што кажа СДСМ и нејзиниот претседател Зоран Заев ги изгубија изборите. 

- Да видиме дали народот се согласува со ова што го прави Зоран Заев и СДСМ, рече Мицкоски.

За спорот за името со Грција, Мицковски нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот заради промена на уставното име. Обвини дека разговорите за името се воделе тајно и нетранспарентно, а информациите за нивниот тек најчесто доаѓаат од грчките медиуми.

Побара промена на политичкото однесување кое, според него, е драстично опаднато и се наметнати лажни стандарди и вредности. 

- НАТО и ЕУ се вечен стремеж на нас и нашата генерација, одлична можност за државата и граѓаните, но промените во државата мора да почнат од нас самите. Мора да веруваме во себе и да веруваме во сопствените квалитети, рече Мицкоски. 

Лидерот на опозициската партија рече дека на Македонија и треба и реформиран, одговорен и квалитетен СДСМ каде, како што кажа, има многу луѓе кои не се согласуваат со ова што се случува, каде има квалитетни луѓе кои можат да придонесат за доброто на Македонија.

- Но за да дојде и тоа, прво мора да се порази Зоран Заев, рече Мицкоски. 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ја критикуваше работата на Владата предводена од премиерот Заев во изминатата година посочувајќи дека очекувањата на граѓаните биле изневерени и дека нивното достоинство било урнато. 

- Година пропуштена во нашите животи, година на неработа, создавање на поделби и хаос. Година на политички терор, апсења, упади, тортура. Година на економски неуспеси, на создавање трулеж во општеството, рече Мицкоски.