Македонија
5. November 2021 - 22:05

Мицкоски: Очекуваме Заев да си поднесе оставка, ако не ќе изгласаме недоверба на владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва по излегувањето од Собранието по излегувањето од Собранието, истакна дека имаат мнозинство кое гарантира дека оваа Влада, предводена од СДСМ, е мината.

„Ја очекуваме оставката на Зоран Заев која што ја најави, доколку тоа не се случи ќе поднесеме постапка преку која ќе се изгласа недоверба на Влада, која ја предводи Зоран Заев“, истакна Мицкоски.

Мицкоски не сакаше да открие дали ова ново мнозинство ќе значи и формирање на нова Влада или предвремени парламентарни избори. Рече дека и двете опции се во игра.

-Сите опции се во игра. И на таа прес-конференција јас споменав дека имаме две опции. Едната опција е да се окрупни опозицијата и да има ново мнозинство коешто ќе изгласа недоверба на Владата доколку, повторно ќе кажам – тактизира Зоран Заев со оставката. И второто е да одиме на брзи предвремени парламентарни избори. Така што, и двете опции се во игра, рече Мицкоски.