Loading Video...
Ракомет
20. April 2021 - 18:08

Металург и Е. Пелистер во завршницата на Купот на Македонија

 Металург и Е. Пелистер ја комплетираа четворката екипи кои ќе се борат за трофејот во Купот на Македонија .

Екипите на Металург и Е. Пелистер очекувано обезбедија пламсна на завршниот Фајнал-фор турнир во Купот на Македонија. 

Во последните два меча од четвртфиналната фаза, одиграни попладнево, Металург славеше победа над Работнички со 34-28, а Еурофарм Пелистер беше убедлив во дуелот против Пролет на гопсти со 36-21. 

Покрај овие две екипи на завршниот турнир во Купот на Македонија што ќе се игра од 21 до 23 мај, пласман во обезбедија и екипите на Вардар и Бутел Скопје.