Свет
27. May 2017 - 19:04

Меркел не е задоволна од расправата за климата на самитот на Г-7 во Таормина

Германската канцеларка Ангела Меркел разговорите на самитот на Г-7 за прашањето на климатските промени ги оцени како „незадоволителни“, пренесоа светските агенции.

-Имаме ситуација на „шестмина, а заедно со ЕУ и седуммина, против еден“, која значи дека се уште не е јасно дали САД ќе останат во Парискиот договор за климата, посочи таа.

Според неа, лидерите на седумте водечки светски сили на средбата во Сицилија имале „разумни“ дискусии за трговијата и се договориле да се спротивстават на протекционизмот.