Тенис
6. November 2016 - 17:51

Мареј го завери првото место на АТП листата со триумф во Париз

Шкотскиот тенисер Енди Мареј  триумфираше на последниот Мастерс турнир во Париз откако во три сета со  6:3, 6:7(4), 6:4. го совлада Американецот Џон Изнер. 

Овој триумф дефинитивно значеше и заверка на признанието најдобар тенисер во светот со што го симна Новак Ѓоковиќ од првото место на АТП листата. Во извонредно

квалитетен и тежок меч одлучи последниот гем во третиот сет.

Оваа победа на Мареј му донесе 8. титула оваа сезона и 11.185 бодови на АТП листата или 405 повеќе од Ѓоковиќ кој сепак може да се врати на врвот доколку победи во Лондон.