Македонија
31. July 2017 - 15:15

Малолетник злоупотребил лични податоци на „Фејсбук“

 15-годишник од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“.

Како што соопшти денеска МВР, А.И. од Тетово на петти овој месец пријавил дека непознато лице-корисник креирал профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ и користел лични податоци од неговиот татко, кој веќе бил починат и им пишувал на роднините и пријателите.

Од СВР Тетово и Телеком АД Скопје бил утврден уредот и ИП адресата на пријавениот.

- При извршениот претрес во неговиот дом одземени се предмети кои се поврзани со кривичното дело, соопшти МВР.