Спорт плус
29. July 2016 - 9:38

Македонските олимпијци денеска на средба со новинарите

 Македонската делегација на Летните Олимписки игри во Рио де Жанеиро, денеска во 10 часот во просториите на Македонскиот Олимписки Комитет (МОК) ќе биде свечено испратена од јавноста. Иако, тргнувањето кон Бразил за нашите спортисти е најавено за 2 август, сепак, на оваа средба со медиумите ќе бидат изнесени очекувањата од настапот во Олимпијадата.
 
Македонската делегација ќе брои шестмина спортисти и тоа, атлетичарите Ристе Пандев и Дрита Исљами, џудистката Катерина Николоска и Нина Балабан (стрелаштво) кои денеска ќе бидат присутни во МОК, како и пливачите Анастасија Богдановски и Марко Блажевски кои од Соединетите Американски Држави, на 2 август ќе и се пликлучат на црвено-жолтата експедиција во Олимпиското село. 
 
Свеченото отворање на 31-те ОИ во Рио е на 6 август, со почеток во 1 часот по полноќ по македонско време, на кое пливачката Анастасија Богдановски како знаменосец ќе ја предводи македонската делегација на свеченото дефиле