Фудбал
13. јуни 2021 - 20:00

Македонската репрезентација со пораз дебитира на ЕП

Македонската фудбалска репрезентација загуби од Австрија со 3:1 во својот прв настап на Европското првенство.

Австријците поведоа преку Штефан Лајнер во 18. минута, капитенот Горан Пандев изедначи десет минути подоцна. Во второ полувреме резервистите Михаел Грегорич и Марко Арнаутовиќ погодија за победа на нивната репрезентација.

На стадионот во Букурешт присуствуваа околу 4.000 македонски навивачи кои им дава голема поддршка на „црвено-жолтите“.

 

Вториот натпревар од 1. коло во Ц-групата се игра вечерва (21 часот) во Амстердам каде Холандија ја пречекува Украина.

 

Следниот дуел на македонскиот национален тим е на 17 јуни, исто така во Букурешт против Украина.