Кошарка
9. July 2024 - 10:06

Македонија со три претставници во АБА2 лигата

Македонија следната сезона ќе има три претставници во АБА-2 лигата.

Освен шампионот МЗТ Скопје и вицешампионот Пелистер, во Јадранската лига ќе игра и екипата на Работнички, која го освои третото место во македонската лига.

Веќе се познати и шеширите за новата сезона, која ќе се игра по нов формат, со четири групи со по четири екипи и со натпревари дома-гости.

МЗТ Скопје, се најде во првиот шешир заедно со екипите на Подгорица, Војводина и Златибор.

Во вториот шешир нема македонски претставник, а го сочинуваат Борац, Хелиос, Широки и Сутјеска.

Во третиот шешир освен вицешампионот на Македонија, Пелистер, се и екипите на Босна, Цедевита јуниор и Илирија.

Четвртиот шешир го сочинуваат екипите кои добија специјална покана, а освен Работнички, тука се и Шибенка и Вршац