Фудбал
25. November 2020 - 9:33

ЛШ: Вечер на фаворитите

Барселона и без Лионел Меси во составот, ја забележа четвртата победа во четири кола во Лигата на шампионите, овојпат со 3:0 кај Динамо Киев за да се пласира во осминафиналето заедно со Јувентус, каде што многу блиску се и Манчестер јунајтед и Борусија Дортмунд по убедливите победи со кои останаа на врвот во своите групи.
 
Тимот на Роналд Куман беше на мета на критики по најлошиот старт на сезоната во Ла лига по речиси две децении, но затоа Лигата на шампионите одлично им одговара и без капитенот Лео Меси. Ѕвезда на вечерта во Киев беше Мартин Брејтвајт, откако Данецот постигна два гола во второто полувреме и му асистираше на Сержињо Дест за убедливиот триумф.
 
Јувентус, пак,  им се приклучи на Каталонците по драматичната 2:1 победа дома над Ференцварош. Акцијата беше во првото полувреме кога прво Мирто Узуни го донесе унгарскиот тим во водство со провокативно славење, пред Кристијано Роналдо со убав гол да израмни на 1:1. „Бјанконерите“ не успеваа да го скршат отпорот на Ференцварош до 94. минута, кога Алваро Мората беше „џокерот“ на Андреа Пирло за пласман во осминафинале.
 
„Рехабилитација“ доживеаја и Манчестер јунајтед, кои со 4:1 ги совладаа Башакшехир, одмаздувајќи им се за гостинскиот пораз и заддржувајќи предност од три поени пред ПСЖ и Лајпциг. Бруно Фернандеш постигна еден фантастичен, еден среќен гол во првото полувреме, за Маркус Рашфорд од пенал да зголеми на 3:0. Во Париз пак, во меч кој мораа да го добијат, ПСЖ стигнаа до минимална 1:0 победа над Лајпциг благодарение на голот од пенал на Нејмар.
 
Ерлинг Халанд, пак, е незапирлива гол-машина – по четирите гола против Херта во текот на викендот, тој постигна уште два гола при 3:0 победата на Дортмунд над Бриж за да се заддржи првото место на табелат пред Лацио, кои со 3:1 го совладаа Зенит.
 
ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО
 
ГРУПА Ф
 
Борусија Дортмунд – Клуб Бриж 3:0
 
Лацио – Зенит 3:1
 
Табела: 1.Борусија Д. 9, 2.Лацио 8, 3.Бриж 4, 3.Зенит 1
 
ГРУПА Г
 
Динамо Киев – Барселона 0:4
 
Јувентус – Ференцварош 2:1
 
Табела: 1.Барселона 12, 2.Јувентус 9, 3.Ференцварош 1, 4.Динамо Киев 1
 
ГРУПА Х
 
Манчестер јунајтед – Башакшехир 3:1
 
Пари Сен-Жермен – РБ Лајпциг 1:0
 
Табела: 1.Манчестер ј. 9, 2.ПСЖ 6, 3.РБ Лајпциг 6, 4.Башакшехир 3