Фудбал
15. July 2016 - 13:09

ЛШ: Вардар по Динамо (З) во 3. рунда го чека уште еден Динамо (Тбилиси)?!

Фудбалерите на Вардар, доколку успеат да го минат Динамо Загреб, во второто квалификациско коло во Лигата на шампионите, во наредното трето коло за противник ќе го имаат победникот од дуелот помеѓу Динамо Тбилиси и Алашкерт.
 
УЕФА, во своето седиште во Нион, во петокот, ги извлече двојките за третото квалификациско коло во Лигата на шампионите.
 
Вардар, кој на домашен терен го загуби првиот меч од Динамо Загреб (1-2), доколку во реваншот успее да го елиминира хрватскиот првак, во третата рунда за противник би го имал подобриот од двомечот помеѓу грузискиот Динамо Тбилиси и ерменскиот Алашкерт.
 
Инаку, Динамо Тбилиси е поблиску до пласман во третото коло, бидејќи на првиот меч како домаќин победи 2-0.
 
Лига на шампиони, трето квалификациско коло (26/27.јули и 2/3.август):
 
Розенборг (Норвешка)/Норчепинг (Шведска)-Њу сеинтс (Велс)/АПОЕЛ (Кипар)
 
Вардар (Македонија)/Динамо (Хрватска)-Динамо Тбилиси (Грузија)/Алашкерт (Ерменија)
 
Олимпијакос (Грција)-Хапоел (Израел)/Шериф (Молдавија)
 
Жалгирис (Литванија)/Астана (Казахстан)-Линколн (гибралтар)/Селтик (Шкотска)
 
Олимпија (Словенија)/Тренчин (Словачка)-Легија Варшава (Полска)/Зрињски (БиХ)
 
Викторија Плзен (Чешка)-Карабаг(Азербејџан)/Дуделанж (Луксембирг)
 
Астра (романија)-Крусејдерс (Северна Ирска)/Копенхаген (Данска)
 
БАТЕ Борисов(Белорусија)/СЈК (Финска)-Хафнафјодур (Исланд)/Дундалак (Ирска)
 
Лудогорец/Младост Подгорица-Црвена ѕвезда(Србија)/Валета (Малта)
 
Партизани (Албанија)/Ференцварош (Унгарија)-Салцбург (Австрија)/Лепаја (Латвија)
 
Ајакс (Холандија)-ПАОК (Грција)
 
Спарта Прага (Чешка)-Стеауа (Романија)
 
Шахтјор (Украина)-Јанг Бојс (Швајцарија)
 
Ростов (Русија)-Андерлехт (Белгија)
 
Фенербахче (Турција)-Монако (Франција).