Фудбал
3. November 2015 - 23:15

ЛШ: Реал Мадрид и Манчестер Сити обезбедија осминафинале

Екипите на Реал Мадрид и на Манчестер Сити први обезбедија пласман во осминафиналето на ЛШ откако вечерва славеа победи над ПСЖ односно Севиља во дуелите од 4.коло. 

Реал во дербито на колото го победи ПСЖ со1:0, додека „граѓаните“ славеа на теренот на Севиља со 3:1.
Вредна победа оствари и Манчестер Јунајтед со триумфот над ЦСКА Москва со голот Руни. Непоразен остана и Јувентус на гостувањето кај Борусија Менхенгладбах.
 
Резултати и табели 4.коло:
А група: Реал Мадрид - ПСЖ 1:0, Шахтјор - Малме 4:0.
Табела: Реал Мадрид 10 бодови, ПСЖ 7, Шахтјор 3, Малме 4.
Б група: Манчестер Јунајтед - ЦСКА 1:0, ПСВ Ајндховен - Волфсбург 2:0.
Табела: Манчестер Ј. 7, ПСВ Ајндховен 6, Волфсбург 6, ЦСКА 4.
Ц група: Бенфика - Галатасарај 2:1, Астана -Атлетико Мадрид 0:0.
Табела: Бенфика 9, Атлетико Мадрид 7, Галатасарај 4, Астана 2.
Д група: Борусија М - Јувентус 1:1, Севиља - Манчестер Сити 1:3.
Табела: Манчестер Сити 9, Јувентус 8, Севиља 3, Борусија М. 2.
Натпреварите од групите Е, Ф, Г и Х се играат утре вечер.