Ракомет
26. October 2015 - 10:12

ЛШ: ПСЖ подобар од Веспрем

Со пораз на Веспрем на гостувањето кај ПСЖ синоќа во дербито на А групата од машката ракометна Лига на шампионите  нема повеќе непоразени екипи. Ова беше дуел од 6.коло, а на лидерските позиции со скор пет победи и еден пораз се македонскиот првак Вардар (Б група) и ПСЖ. Воедно со триумфот на Бешикташ над ППД Загреб нема екипа без победа.
 
А група: Кил – Цеље 35:32, Бешикташ – ППД Загреб 32:30, ПСЖ – Веспрем 29:27, Висла – Флензбург 30:34.
Табела: ПСЖ 10 бодови, Веспрем 9, Кил 8, Флензбург 8, ППД Загреб 6, Висла 3, Цеље 2, Бешикташ 2.
Б група: Кристијанштад – Рајн Некар Ловен 32:29, Вардар – Киелце 34:24, ПИК Сегед – Монпеље 28:27, Барселона – Колдинг 28:25.
Табела: Вардар 10, Барселона 9, Рајн Некар Ловен 7, Килеце 6, ПИК Сегед 6, Кристијанштад 4, Монпеље 4, Колдинг 2.
Ц група: Чеховски Медведи – Татран Прешов 29:28, Мешков Брест – Порто 34:27, Ла Риоха – Војводина 31:22.
Табела: Ла Риоха 10, Мешков Брест 8, Порто 8, Чеховски Медведи 4, Војводина 4, Татран Прешов 2.
Д група: Мотор – Елверум 33:30, Скјерн – Кадетен Шафхаузен 25:29, Металург – Баја Маре 21:23.
Табела: Скјерн 8, Мотор 8, Баја Маре 8, Кадетен Шафхаузен 5, Металург 4, Елверум 3.
 
Следното коло се игра во периодот од 11 до 15.ноември.