Ракомет
19. November 2015 - 13:37

ЛШ: Металург гостува кај Кадетен

Македонскиот претставник во Лигата на шампионите Металург вечерва од 20 часот го игра натпреварот од 8.коло во групата Д. Металург е во серија од четири минимални порази, од кои два на домашен терен и само со теоретски шанси за пласман во следната фаза.

Тимот од Автокоманда гостува во Швајцарија кај Кадетен Шафхаузен, екипа која во првиот дел од групата во Скопје загуби со 28:24. 
По тој дуел шавјацарскиот тим од можните десет освои седум бодови (толку има и сега) и има шанси за пласман на едно од првите две места.
Избраниците на тренерот Лино Червар, во секој случај ќе се обидат да освојат бод повеќе и со повеќе позитивни резултати да го завршат натпреварувањето во групата.
Во групата Д во сабота играат Мотор - Баја Маре, а во недела е закажан дуелот Скјерн - Елверум.
Табела: Мотор 10 бодови, Скјерн 9, Баја Маре 9, Кадетен Шафхаузен 7, Металург 4, Елверум 3.