Фудбал
9. March 2016 - 7:54

ЛШ: Четвртфинале за Реал Мадрид и Волфсбург

Со головите на Кристијано Роналдо (64.минута) и на Хамез Родригез (68) Реал Мадрид и во реванш четвртфиналето ја победи Рома со 2:0 и со вкупни 4:0 избори место меѓу осумте екипи на ова натпреварување.

Првпат во ТОП 8 ќе и игра и Волфсбург откако со „двојна“ победа го елиминира Гент. Во реваншот синоќа беше 1:0 со голот на Андре Шурле во 74.минута или вкупни 4:2.
Попладнево (18 часот) се игра дуелот: Зенит - Бенфика (0:1 прв натпревар), а вечрва е пресметката Челзи - ПСЖ (1:2) со почеток во 20:45 часот.
 
На 15.март (вторник) играат: Атлетико Мадрид – ПСВ (0:0 прв натпревар), Манчестер Сити – Динамо Киев (3:1).
Следниот ден се последните осминафинални реванш дуели: Барселона – Арсенал (2:0) и Баерн – Јувентус (2:2).