Македонија
20. May 2019 - 23:22

Лоша вест за утрешниот ден - нова прогноза

Во текот на денешниот ден Македонија повторно се наоѓаше под влијание на Андреа па така на повеќе места имаше и повремени врнежи од дожд. Во попладневните часови поради загреаната атмосфера и тоа особено во источните предели се разви нестабилна облачност која беше проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено интензивна нестабилност и развој на олуен систем имаше околу Радовишкиот регион и истиот услови интензивен пороен дожд, засилен ветер, електрични пранења а во околината на Радовиш имаше и интенизвни врнежи од град.
 
Утре и во среда пак очекуваме постабилна атмосфера иако на планинските места во текот на попладневните часови не се исклучува можноста за локален краткотраен дожд и грмежи додека поголеми услови за нестабилност и на повеќе места повторно ќе има во четврток попладне и во петок, повеќе информации околу оваа нова нестабилност следуваат наскоро.