Фудбал
27. January 2016 - 9:25

Лил прв финалист во Лига купот на Франција

Фудбалерите на Лил се први кои обезбедија финале во Лига купот на Франција.
 
Тие вчера во полуфиналето славеа убедлива победа над Бордо со 5-1 (полувреме 3-1)
 
Стрелци на головите за домаќините беа  Бензиа,  (7-минута). Во вториот дел гостите си постигнаа два автогола, прво Сане (41) , а потоа и  Соумаоро (45).  Баутхек во 56.минута зголеми на 4-1, а конечните 5-1 ги постигна Мароканецот Буфал во 93. минута.
поќесниот гол за Бордо го постигна Шантом (33. минута). 
 
Кој ќе биде противник на Лил во во финалето, ќе дознаеме вечерва по одигрувањето на вториот меч од 1/2 финалето во кој ПСЖ е фаворит против Тулуз.

.be