Фудбал
10. April 2016 - 16:20

Лил го доби дербито против Монако

 
 
 Фудбалерите на Лил славеа убедлива победа против Монако со 4:1.
 
Во дерби натпреварот од 33.коло на фудбалскиот шампионат на Франција. одигран попладнево, екипата на Лил со 4:1 го победи трето рангираниот Монако. Головите за домашната екипа ги постигнаа: Морган Амалфитано (37-минута), Едер (67), Мунир Абади (77) и Џибрил Сидибе (88), додека Фаре Бахлули во последната минута го постигна почесниот гол за гостите од Монако. 
 
Денеска ќе се играат уште два натпревари, Ница – Рен и Олимпик Марсеј – Бордо, со кои ќе биде комплетирано колото.
 
На средбите одиграни вчера и во петокот беа постигнати овие резултати: 
Гингамп - Париз Сен Жермен 0:2, 
Анжи – Ајачо 0:0, 
Тулуз – Бастија 4:0, 
Сент Етиен – Tроа 1:0, 
Ремс – Нант 2:1,  
Кан – Лориен 1:2 и
Монпеље - Олимпик Лион 0:2. 
 
Табела: ПСЖ 83 бодови, Олимпик Лион 55, Монако 55, Рен 51, Сент Етиен 51, Ница 50, Лил 49, Анжи 46, Кан 46...