Фудбал
10. September 2019 - 11:11

Летонците „скршени„ уште во првиот дел

Македонската фудбалска репрезентација ги освои планираните бодови против Летонија во рамките на шестото коло во Г-групата. Избраниците на Игор Ангеловски победија 2-0 со головите на Пандев и Барди, а доколку беа имаа повеќе концентрација во завршницата на нападите триумфот можеше да биде изразен и со поголема разлика.

Офанзивната определба на селекторот Игор Ангеловски со Трајковски, Тричковски и Пандев на теренот вроди со плод уште во првите 20 минути. Во интервал од три минути македонските фудбалери два пати го совладаа Ванинс.

Првата шанса на мечот ја имаше Тричковски, чии удар успеа да го одбрани летонскиот голман. Пет минути подоцна одлична акција на нашите фудбалери по левата страна Елмас и Барди разменија додавања, фудбалерот на Наполи влезе во шеснаесетникот на латвија со приземна топка го проигра Пандев кој постигна гол.

Ова е прв гол за капитенот во овој квалификациски циклус, а вкупно 34 во 105 настап за Македонија.

Три минути подоцна одново Елмас беше зачетник на акцијата, а потоа на одбиената топка натрча Барди и од 18 метри стрелаше прецизно.