Фудбал
7. May 2016 - 21:24

Лестер со победа ја прослави шампионската титула

 
  Фудбалерите на лестер на најдобар можен начин со победа над Еврртон го прославија освојувањето на шампионската титула во англиската Премиер лига.
 
Најпријатното изнанадување оваа сезона, не само во англискиот туку и во европскиот фудбал, тимот на Лестер шампионската титула ја прослави пред својата публика со победата над Евертон со 3-1 во дуелот од претпоследното 37.коло во Премиер лигата.
 
Најдобриот стрелец на „Лисиците’’, Џејми Варди постигна два гола, а во листата на стрелците се запипиша и Енди Кинг. Голот за Евертон го постигна Кевин Миралас.
 
На останатите натпревари одиграни денеска беа постигнати овие резултати: Норвич - Манчестер Јунајтед 0:1, Бурнемут – ВБА 1:1, Астон Вила – Њукасл 0:0,  Кристал Палас – Стоук 2:1, Сандерленд – Челзи 3:2, Вест Хем – Свонси 1:4 .
 
За утре закажани се натпреварите: Тотенхем – Саутемптон, Манчестер Сити – Арсенал и Ливерпул – Ватфорд. 
 
Табела: Лестер 80 бодови, Тотенхем 70, Арсенал 67, Манчестер Сити 64, Манчестер Јунајтед 63, Вест Хем 59, Сутемптон 57, Ливерпул 55... Сандерленд 35, Њукасл 34, Норвич 31, *Астон Вила 17.