Живот
9. December 2018 - 18:36

Лековито вино од коприва

Бројни се лековитите својства на копривата, растение кое од дамнешни времиња се користи во медицински сврхи.

Покрај подготовката на вариво или сок, можете да направите и особено лековито вино. Измешајте 10 лажици листови и корења од коприва, лажичка пелин, лажичка изгмечени бобинки од смрека и две лажици бел хлебните.

Целата смеса, ставете ја во литар црвено вино и оставете да отстои 12 часа. Потоа, на виното додадете му 4 лажици мед, па потоа варете го околу половина час. Свареното вино поклопете го и оставете го да се излади. Консумирајте го напитокот топол, пред секој оброк. Пред да употребувате било кој природен лек, консултирајте се со вашиот лекар.