Ф1
7. March 2024 - 13:08

Леклер: Дефинитивно не очекувам повторување на проблемите со сопирачките овој викенд

 

Возачот на Ферари, Шарл Леклер се надева на стабилни перформанси на болидот за време на етапата од Формула 1 шампионатот во Саудиска Арабија.

Минатиот викенд за време на Големата награда на Бахреин на отворањето на сезоната, возачот на Ферари наиде на проблем со нерамномерно загревање на сопирачките.

Поради големата температурна разлика помеѓу дисковите на сопирачките, Леклер често доживеа блокирање на сопирачките на почетокот на трката.

- Ова беше проблем со кој досега не сме се сретнале. Очигледно, поради овој проблем изгубивме многу време, особено во првата половина од трката. Бидејќи автомобилот беше многу тежок за возење. Но, дефинитивно не очекувам повторување на проблемите овој викенд. Јасно е дека секогаш има подобрувања во поставките на автомобилот на следната трка.

Главната трка во Џеда ќе се вози в сабота со почеток во 18 часот.